20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Ön Başvuruları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı, binlerce öğretmenin beklediği ilk atama takvimini yayınladı ve ilk aşama olan sözlü mülakat başvurularının başladığını duyurdu. Bildiğiniz üzere bakanlık 2016 yılında aldığı karar ile bundan sonra öğretmen alımlarının sadece sözleşmeli olarak yapılacağını belirtmişti. Bu sözleşmeli olarak atanacak öğretmenler 7 yıl boyunca tayin isteyemeyecekler ve 4 yıl sonra kadroya geçecekler diye belirtilmişti. Bu açıklamalardan sonra atamalar bu şekilde gerçekleştirilmeye başlandı. Öğretmenler KPSS’den 60 puan ve üzeri aldıktan sonra sözlü mülakat merkezi tercihinde bulundular ve bu merkezlerde sözlü mülakata girerek burada aldıkları puan ile atamaları gerçekleştirildi.

Atamalar Sözlü Mülakat Puanına Göre Gerçekleştirilecek

Adayların 2017 KPSS sınavından aldıkları puanlar sadece sözlü mülakat başvuru yapmaları için gerekli olacaktır. Atama zamanında gerekli olan puan sözlü mülakatta verilecek puan olacaktır. Bundan dolayı taban puan olan 60’ı geçmek veya 10 tam puan almak arasında pek fark yoktur.

Sendikaların bastırması üzerine bakanlık ile yapılan görüşmeler sonrasında mülakatta adaletsizlik olduğu ve bunların önüne geçilmesi için KPSS puanına yakın bir mülakat verilemesi gerektiği görüşü ön plana çıkmıştır.

Sözleşmeli Öğretmen Atama Takvimi

  • Sözlü mülakat başvuru son tarihi: 8 Mart 2018
  • Sözlü sınav tarihleri: 14 Nisan – 8 Mayıs 2018 tarihleri arasında

Atama tarihileri sözlü mülakatlar sonrasında yayınlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
DSİ en az Lise Mezunu 74 Büro Personeli Alımı yapılacak iller hangileridir?

Devlet Su İşleri genel müdürlüğü 2016 KPSS sınavı ile 74 lisans, önlisans ve lise mezunu büro personeli alımı yapacak. Başvurular...

Kapat