Milli Eğitim Bakanlığı 50 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 Eylül’de 50 Bin sözleşmeli öğretmen atamaya hazırlanıyor. İlk etapta 14 bin sözleşmeli öğretmen almayı planlarken FETÖ-PDY terör örgütü öğretmenlerin görevden alınması ile bu sayı 50 bine ulaştı. Bu sayının bir an önce kapatılması için öğretmen alımlarında sayısının artırılması beklenmektedir.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin olumsuz sonuçlanması sonrası devlet memurları arasında operasyon başladı. FETÖ-PDY terör örgütü ile bağı olan memurlar bir bir açığa alınmaya başladı.

15 Temmuzdan bu zamana kadar 22 bine yakın öğretmen açığa alınırken bu sayıya 10 bin öğretmenin daha katılması bekleniyor. Öğretmenler açığa alınırken Bank Asya hesapları, Aktif Eğitim-Sen üyeliği, FETÖ-PDY yanlısı gazete aboneliği gibi kıstaslar baz alınıyor.

Daha önce yaptığımız 2016 Ağustos’ta 14 bin öğretmen alınacak haberi sonrası şu anda alınması planlanan öğretmen sayısı 50 bin gibi görünüyor.

Bunun sebebi Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) daha önce almayı planladığı 14 Bin sözleşmeli öğretmen ve 15 Temmuz operasyonları ile açığa alınan yaklaşık 36 bin öğretmenin yerine alacağı sözleşmeli öğretmenlerle birlikte toplam sayı 50 bin sözleşmeli öğretmene ulaştı.

Atamalar 2016 Eylül’de Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 Ağustos ayında 14 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapmayı planlıyordu. Darbe teşebbüsü sonrası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 24 Temmuz 2016 pazar günü yapılması planlanan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavını 20 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 09.30’a erteleyince 2016 sözleşmeli öğretmen ataması Eylül ayına kalmış oldu.

Bakanlık atamaları Eylül ayında gerçekleştirip 2016-2017 eğitim öğretim ayına öğretmen eksiği olmadan girmek istiyor.

Bir önceki yazımız olan İş sözleşmesi türleri neler? Yazılı iş sözleşmesi yapmak zorunlu mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 1500 Memur Alımı olacak mı?

Tapu ve Kadastro genel müdürlüğü, Maliye Bakanlığı'ndan (MB) tapuda çalıştırılmak üzere sözleşmeli memur alımı talebinde bulundu. Bu talebin bakanlık tarfından nasıl...

Kapat