POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Polis Akademisi Polis Meslek Yüksek Okulu (POMEM) 2016 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi başvuruları almaya başlayacaktır. POMEM’e başvuru binlerceyi bulmaktadır. Bunun sebebi POMEM her yıl ihtiyacı olduğu kadar öğrenci alır ve bu öğrenciler mezun olduklarında diğer memurluklar gibi atama beklemezler atamaları hemen yapılır. Bu büyük bir avantajdır. Mezun olanlar Polis olarak boş il ya da ilçe emniyet müdürlüklerine kura usülü atanırlar.

Başvuru Şartları Nelerdir?

POMEM başvuru sayısı fazla olduğundan adayları belli kriterlere göre eleyerek alır. Bunun için liseden sonra POMEM’e girmek isteyen adaylar okul puanları eklenmeden önce Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) 270 puan ve üzeri almaktadır. Bu puan geçtiğimiz senelerde 250 ve üzeriydi.

POMEM Üniversite Mezunu Başvuru Şartları Nelerdir?

POMEM sadece lise mezunlarını almaz üniversiteyi bitirmiş fakat bitirdiği alana atanamamış olanlar da POMEM’e başvuruda bulunabilir. Üniversite bitirip başvuruda bulunacaklarda een önemli şart KPSS’ye girmiş olmaktır. Özellikle öğretmenlik bölümünden mezun olanlar KPSS sonucunda atamaları yapılmayınca POMEM’e yönelmişlerdir.

Şimdi sıra geldi şartlara;

 • Lisans (4 yıllık üniversite) Mezunları
 • Sınav Baraj Puanını Geçenler
 • Adli Sicil Kaydı Temiz Olanlar
 • Sağlık Şartları Polis Olmaya Uygun Olanlar
 • POMEM’in belirlediği erkek ve bayan adaylar için BOY-KİLO oranına uygun olanlar başvuruda bulunabilirler.

Yukarıda yazdığımız şartları taşıyorsanız sizlerde POMEM’e başvurarak eğitim almaya başlayabilirsiniz. Verilecek eğitimin ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Polis Memuru pozisyonunda atamanız yapılacak il ya da ilçede göreve başlayabilirsiniz.

Kimler Başvuruda Bulunamaz?

 • Yüz kızartıcı suçtan hüküm giyenler
 • KPSS ya da YGS’ye girmeyenler
 • Baraj puanı altında puan alanlar.
 • Sağlık raporunda polis olabilir ibaresi olmayanlar, sağlık şartları polisliğe uygun olmayanlar.
 • Önlisans mezunları
 • Başvuru şartlarından herhangi birini taşımayanlar başvuruda bulunamaz.

POMEM öğrenci alım ilanı duyurusu yaptığında sitemizde yayınlanacaktır. Sitemizi takip ederek güncel ilanlara ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş sözleşmesi türleri neler? Yazılı iş sözleşmesi yapmak zorunlu mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kültür ve Turizm Bakanlığı 600 Personel Alımı için kadro istedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı taşra teşkilatında, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığından 03.02.2016 tarihli ve 22487 sayılı yazı ile 657...

Kapat