40 Bin Devlet Memuru Alımı – Hangi Pozisyonlara Alım Yapılacak?

Hükümet kamuya büyük alım yapmaya başlayacak. 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle bir çok bakanlıkta binlerce memur açığa alındı. Bazı memurlar direk memuriyetten atıldı. Devlette memur açığı doğdu ve hükümet de bu açığı yeni alımlarla tamamlayacak.

En çok memur alımını memur açığa alma işlemi en fazla olan bakanlıklarda olacak. Bu bakanlıkların en başında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Adalet Bakanlığı ve içişleri Bakanlığıdır. Devlet memuru alımı yapılacağı için bir çok bakanlık KPSS şartı arıyor. Fakat bakanlıkların bazıları KPSS şartı aranmaksızın memur alımı yapacaktır.

Bir çok memur alım haberini daha önce yayınlamıştık. Şimdi sizler için bu başlıkları bir araya topladık.

12 BİN POLİS ALINACAK

Emniyet Genel Müdürlüğü 9 bini erkek, bin tanesi kadın olmak üzere 10 bin polis alacağını duyurdu. Bu alanda başvuru yapacakların üniversite mezunu olmaları 2015 veya 2016 KPSS’ den birine girmiş ve P3 puan türünden en az 60 almış olmaları gerekiyor. Ön başvurular 19 Ağustos’a kadar yapılabilecek. Ayrıca 2 bin tane de komiser yardımcısı alınacak. Personelin bin 800’ü erkek 200’ü kadınlardan oluşacak.

BTK’YA BİLİŞİM UZMANI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise çeşitli birimlerde görevlendirmek üzere 45 uzman yardımcısı alacağını duyurdu. Burada ise KPSS’ den 70 puan alma şartı getirildi. Alımlar, sosyal bilimler, hukuk ve mühendislik alanlarında ilgili bölümlerden yapılacak. Başvurular 31 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında kurumun internet sitesinden yapılacak.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

Milli Eğitim Bakanlığı ilk etapta 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını duyurdu. Bununla ilgili başvurular da başladı. Başvuru için 2016 KPSS en az 50 puan almak şartı konuluyor. Yeni eğitim dönemi için KPSS sonucuna göre ve sözlü sınavla alınacak olan 15 bin sözleşmeli öğretmenin atamaları ise 10 Ekim ’de yapılacak. Başvurularda en fazla kontenjan 4334 ile sınıf öğretmenliğine ayrıldı.

3000 HAKİM ADAYI

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda ise, 3000 bin hakim ve savcı adayı alınacağı bildirildi. Başvurular, 11 – 20 Ekim 2016 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla elektronik ortamda alınacak.

HAVA KUVVETLERİNE 5 BİN ER

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 5 bin sözleşmeli er alımı için ilana çıktı. Kurumun internet sitesinden başvuru yapılabilecek. Bu yılın sonuna kadar başvurmak mümkün olacak. Başvuru şartları TC vatandaşı ve erkek olmak, en az ilköğretim mezunu olmak olarak sıralanıyor.

Bir önceki yazımız olan İş sözleşmesi türleri neler? Yazılı iş sözleşmesi yapmak zorunlu mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
İBB 500 İtfaiye Eri Alımı Başvuruları Devam Ediyor. Başvuru Şartları Neler?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi KPSS 60 ve üzeri puan almış kişiler arasından en az lise mezunu 500 itfaiye eri alımı yapıyor....

Kapat