Adli ve İdari Yargıda Çalışacak Şoför, Aşçı, Mübaşir, Zabıt Katibi 5493 Personel Alımı

Adalet Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında çalışmak üzere istihdam edilecek 200 personel alımı hakkında geçen günlerde bilgi vermiştik. Bakanlık bu sefer de adli ve idari yargıda çalışmak üzere toplam 5493 sözleşmeli personel alımı yapacaktır. Personel alımı 2016 yılı kamu personeli seçme sınavından lisans mezunları P3, önlisans mezunları P93 ve lise mezunları ise P94 puan türlerinden 70 puan ve üzeri alanlar başvuruda bulunabilecektir. Adalet Bakanlığının 5493 personel alımı kadroları 4771 zabıt katibi, 527 mübaşir, 27 şoför, 99 teknisyen ve 69 aşçı alımı olarak dağıtılmıştır

Genel Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 1 Ocak 1981 ve sonrası doğumlu olmak,
 • Devlet memurları kanunun 48/1-A/5 maddesinde yer alan suçlardan mahkum olmamak,
 • Erkeklerin askerlik ile ilgisi bulunmamak, tecilli olmak veya askerlik görevini yapmış olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Arşiv araştıramasından olumlu sonuç almak,
 • Sağlık durumu görevini yapmasına engel olmamak.

Genel başvuru şartlarının yanında bakanlığı her bir kadro için adaylarda aradığı şartlar bulunmaktadır. Her bir kadro için bakanlık tarafından adaylara giriş sınavı yapılabilecektir. Özellikle zabıt katipliği kadrosuna başvuru yapanlar klavye kullanımlarıyla ilgili sınava alınabilirler. Özel şartlar aşağıdadır.

 • Zabıt Katipliği için adaylar eğer bilgisayar, adalet gibi bölümlerden lisans, önlisans veya lise düzeyinde mezun olmuşlarsa bilgisayar sertifikası istenmeyecektir. Bu bölümlerin dışında öğrenim durumu olanlarda bilgisayar kullanım sertifikası bulunmalıdır. Zabıt katibi alınırken adaylara uygulamalı sınav yapılacaktır ve bu sınavdan 1 hafta önce sınavda sorulacak metinler yayınlanacaktır. Sınavda adaylardan 3 dakika içerisinde en az 90 kelime yazıp yazamadıklarına bakılacaktır.
 • Mübaşir olacakların lise mezunu olmaları yeterlidir.
 • Şoför pozisyonuna başvuru yapacaklar en az lise mezunu olmalı ve en az B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmalıdır.
 • Teknisyen kadrosu için adaylar en az meslek lisesi mezunu olmalıdır.
 • Aşçı pozisyonunda çalışmak isteyenler lise mezunu olup halk eğitim kursuna katılmış ve aşçılık alanında sertifika sahibi olmak.

Bakanlığa başvurular 21 Mayıs tarihinde başlamıştı. İlana son başvuru 11 Haziran’da son bulacaktır. Bu tarihe kadar 2016 KPSS sonuç belgesi, diploma ve adalet komisyonları ve bakanlığın sitesinden indirip dolduracağınız başvuru formu ve bu belgelere ek olarak başvuru yapacağınız pozisyona ilişkin ek belgeleri de başvuru formunuza eklemelisiniz. Başvurunuzu herhangi bir adalet komisyonuna şahsen yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Belediye KPSS 60 Puan ile Peyzaj Mimarı ve Mühendis Alımı

Belediyede çalışmak üzere 2016 KPSS sınavından 60 puan ve üzeri puan alanların başvuru yapabileceği peyzaj mimarı ve mühendis alımı yapılacaktır.

Kapat