Almanya iş ilanları ve Türk işçi alımı 2018

Ülkemizden en fazla gurbetçinin yaşadığı ülke olan Almanya, hala işçi alımlarına devam etmektedir. Özelikle 2. dünya savaşının kaybedilmesinden sonra savaşta erkek nüfusunu kaybeden ve yeniden kalkınmak için ülke dışından işçi alımları yapan Almanya’ya o dönemde bir çok vatandaşımız işçi olarak gitmişti. 2018 yılı itibariyle de Almanya nüfusunun yaşlanması sebebiyle özellikle vasıfsız işçi alımlarının fazla olması beklenmektedir. Yaşlanan işçiler usta başı gibi iş yapmadan işleri yönetecek konumda olacaklar ve ülke dışından gelen vasıfsız işçiler de bu ustalarda işi öğrenip orada çalışacaklardır. Bunun için iş ilanları kısıtlıdır. Bunun sebebi ise sadece ülkemizden değil, özellikle Afrika ülkelerinden bizim istediğimiz ücretlerden çok daha ucuza çalışacak işçi bulma olanağındandır.

Peki, vasıflı lisans veya lisansüstü öğrenim durumuna sahip kişiler içinde durum böyle midir? Tabi ki hayır. Bu kişilerin belli bir uzmanlık alanları bulunduğundan Alman hükumetinin belli aralıklarla yayınladığı iş ilanlarına direk başvuru yaparak yurtdışında çalışmaya başlayabilirler.

Almanya’ya İşçi Olarak Gidecekler Almanca Bilmeli mi?

Aslında bu soruyu tüm yurt dışı ilanları için belirtebilir ki yabancı dil bilmek şarttır. Özellikle gideceğiniz ülkenin dilini bilmek çalışacağınız işten önce kendi günlük işlerinizi yürütmeniz gerekli olacaktır. Gittiğiniz ülkede sağlık işlerinden devlet veya pasaport işlerine kadar karşınıza çıkacak tüm kurumlarda yabancı dil gerekli olacaktır.

Almanya’ya işçi olarak gitme niyetinde olanlar için Alman hükumeti vize onaylama işlemlerinde karar alarak gezi için gidecekler hariç kişilerde Almanca bilme şartı getirmiştir. Bundan dolayı Almanca bilmeden işçi olarak Almanya’ya gitmeniz imkansız olarak görülmektedir.
Almanya işçi alımı ilanlarını nasıl görebilirim?
Ülkemizde çok sık Almanya işçi alımı ilanları yayınlanmamaktadır. Bunun için sizlerin almanca iş ilanları sitelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bunun sizlere internet sitesini önereceğiz. Bu internet adresi ülkemizdeki Türkiye İş Kurumu gibi devlet kurumu internet sitesi olup aynı sitesi gibi iş ilanları yayınlamaktadır. Nasıl yabancı bir vatandaş ülkemizde işkur aracılığı ile iş bulabiliyorsa sizler de bu site sayesinde Almanya’da iş sahibi olabilirsiniz. Sitenin dili hem Almanca hem de ingilizcedir. Dil sıkıntısı yaşamayanlar kolaylıkla kendi yeteneklerine uygun iş ilanına ulaşabilirler. Siteye üye olmanız yeterli olacaktır.

Mavi Kart ve Almanya’ya Oturma İzni

Almanya’ya işçi olarak gitmeniz için Almanya’da faaliyet gösteren bir şirketin sizi istihdam etmesi gerekmektedir. Bu durumda siz mavi kart başvuru yapıp Almanya’ya gidebilirsiniz. Alman hükumeti size hemen oturma izni vermiyor. Bunun için ülkede iki buçuk sene geçirmeniz gerekmektedir. Bundan sonra oturma izni için başvuru yapma hakkına sahip olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Silahlı Silahsız Güvenlik Görevlisi Alım İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.