Ceza ve Tevkifevleri 6 Bin 126 İnfaz Koruma Memuru Alımı başvuruları başladı

Adalet Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu binlerce personelin alımının yapılacağı iş ilanının Ceza ve Tevkifevleri bünyesinde yapılacak olan infaz ve koruma memuru alımı başvuruları hakkında bilgilendirme yapacağız. Cezaevlerinde infaz koruma meuru olarak çalışmak isteyen kişiler, kurumun yayınlamış olduğu yeterliliklere sahip olmaları durumunda başvruları başlamış ve devam etmekte olan bu iş ilanına başvuru yapabilecekledir.

Kimler İnfaz ve Koruma Memuru Olabilir?

657 saydı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 114’üncü maddesi, Genel Kadro ve Usulü Hakkında 2 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 ve 1 l’inci maddeleri, 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ve Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümlerine göre, EK-2 listede yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen ceza infaz kurumlan için sözleşmeli pozisyonda istihdam edilmek üzere 6.126 infaz ve koruma memuru personel alımı yapılacaktır.

Sınavlar, planlanan personel sayısı dikkate alınarak Ek-2’de gösterilen 53 ayrı adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığınca(sınav merkezi) yapılacaktır. Sınava girecek adayların Ek-1 başvuru formunu doldururken sınava başvuracağı adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığını(sınav merkezi) gösterir kısmı doldurması ve atanmak istediği ceza infaz kuruntunun bağlı olduğu adli vargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığım belirtmesi gerekmektedir. Adayların yerleşmek istedikleri her komisyon için puan sıralaması, boy- kilo ölçümü, sözlü sınav ve benzeri işlemler ayrı ayrı yapılacak olup, adayların bu hususu göz önüne alarak tercihlerini buna göre yapmaları gerekmektedir.

Bu pozisyonlara yerleşecekler merkezi sınava (KPSS 2018) girip en az 70 puan alıp başvuranlar arasından en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen pozisyon sayısının sözleşmeli infaz ve koruma memuru adayları için beş katı (beş katı aday bayan ve erkek için ayrı ayrı belirlenecektir.) olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli Pozisyonlara Yerleşebilmek İçin Gereken Şartlar;

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Adli sicili temiz olmak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
 • Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,
 • Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,
 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 16/07/2019 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezi sınavın (KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)
 • Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

Başvurular Nereye ve Ne Zamana Kadar Yapılabilecektir?

Başvurular bugün itibariyle başladı ve 16 Temmuz 2019 tarihine kadar devam edecektir. Başvurunuzu adalet komisyonu başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden temin edecekleri EK-1 başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı sureti ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği ile birlikte en son başvuru günü mesai bitimine kadar sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezi) veya herhangi bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına teslim ederek yapılacaktır.

İlan Detaylarına BURAYA Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bakanlık Bünyesinde Çalışacak 1099 İcra Katibi Alımı ilanı yayınlanmıştır başlıklı makalemizde Adliye icra katibi alım ilanı, Bakanlık icra katibi alımı ve İcra katibi olma şartları neler? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Fındık toplama işi ile para kazanma fırsatı

Fındık toplama işçisi alımı ilanları Malumunuz yaz ayının sonlarında fındık toplama işi başlamaktadır. Fındık toplamak zahmetli bir iştir. Özellikle fındığın...

Kapat