CV (Özgeçmiş) Nasıl Hazırlanır?

İş arayanların ya da iş başvurusunda bulunanların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi cv hazırlamaktır. Çünkü kişi hakkında en kısa ama en etkili bilgilerin yer aldığı cv, iş verenlerin de dikkatle incelediği ve oradaki kriterlere göre iş alımı yaptığı bir belgedir. Üstelik iş başvurusunda bulunanların da yeterliliklerini ve hangi kurslara katıldığını içermesi, iş verenin o kişiyi işe alıp almamasını da büyük ölçüde etkilemektedir. Örneğin bir mühendis almış olduğu sertifikaları ve daha önceki iş tecrübelerini dikkatli bir şekilde yazdığında, işveren de o kişinin firmasında çalışmaya uygun olup olmadığını anlayacaktır. Çünkü farklı alanlarda çalışmış ve tecrübe kazanmış birisini, hiç bilmediği bir departmana almak o firmanın verimliliğini de düşürecektir.

Cv Hazırlama Aşamaları

Kısaca ana hatlarıyla cv nasıl hazırlanır ve nelere dikkat edilmelidir bunu açıklayacağız:

  • İlk olarak düzgün ve orantılı bir cv şablonu oluşturmalısınız.
  • Başlangıçta isminizi, telefon numaranızı ve adresinizi içermeli ve bir vesikalık fotoğrafınızı yerleştirmelisiniz.
  • Sonra kısaca doğum tarihi, eğitim düzeyi, askerlik, medeni hal, cinsiyeti belirtmelisiniz.
  • Ardından eğitim aşamalarınızı yazmalısınız. Lise, üniversite, yüksek lisans, master, ikinci üniversite… Tarihleri ve yerleri ile not etmelisiniz.
  • En önemli kısım iş deneyimleriniz. Buraya yapmış olduğunuz stajları yazabilirsiniz. Ancak bunları yazarken nerede yaptığınız, hangi tarihler arasında orada çalıştığınız ve hangi statüde çalıştığınızı yazmalısınız. Ayrıca buraya stajdan sonraki iş deneyimlerinizi yazarken de hangi yıllar arasında çalıştığınızı, hangi konumda olduğunuzu ve firmanın yerini de eklemelisiniz.
  • En alta da katıldığınız kursları, seminerleri ve aldığınız sertifikaları ekleyebilirsiniz. Yabancı dil ve bu yabancı dilleri hangi derecede bildiğiniz de not düşülmelidir.

Cv örneklerini inceleyerek de nasıl cv hazırlanır konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı ve öğrenciler eğitimlerini rahat sürdürmek ve ailelerine yük olmamak için burs arayışlarına girdiler. Sizler için karşılıksız...

Kapat