Diyanet İşleri Başkanlığı Lise Mezunu Kuran Kursu Öğreticisi Alım Duyurusu yayınladı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yeni dönem başladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in emekliye ayrılması sonrası yerine yeni biri atanana kadar Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş’in vekalet edeceği bildirildi. Bu değişimin diyanet işleri başkanlığı personel alımlarını nasıl etkileyeceğini ileriki günlerde daha iyi göreceğiz. Şu anda yayınlanan ilana göre taşra teşkilatında çalışmak üzere toplam 200 Kur’an Kursu Öğreticisi alımı gerçekleştirilecektir.

DİB bu kadroları şu anda kadrolu olarak Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan ve Kur’an Kursu Öğreticisi kadrosuna geçmek isteyen kişiler içindir. Bu geçiş işlemi Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) puan sıralamasına göre yapılacaktır. Bunun yanında başvuruları kabul edilen adayların belirlenen 200 kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınav uygulamasına çağrılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı iş başvurusu şartlarını da yayınladı. Aşağıda belirteceğimiz şartları taşıyan adaylar Kur’an Kursu Öğreticisi olarak görev alabileceklerdir. Başvuru şartları maddelerini inceleyelim.

  • TC vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Halen başkanlıkta kadrolu olarak çalışıyor olmalıdır,
  • Memurlukta adaylığı kalkmış olmalı,
  • İmam hatip lisesi mezunu ya da üstü dini öğrenim düzeyine sahip olmalı,
  • Kur’an Kursu öğreticiliği yapmasına engel bir sağlık sorunu olmamalı,
  • Hafız olmalı,
  • Erkek olmalı,
  • DİB tarafından gerçekleştirilen 2015, 2016 veya 2017 yılları MBSTS’ye (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) girmiş ve en az 60 puan ve üzeri almış olmalıdır.

Kur’an Kursu Öğreticiliği başvuruları il müftülüklerine ya da dini yüksek ihtisas merkezlerine başvuru sırasında gerekli olan belgeler ile şahsen yapılmalıdır. Yurt dışında bulunup başvuru yapacakların işlemlerini 3. şahıslar gerçekleştirebilir. Başvurular 8 Ağustos 2017 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecektir. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı, diploma ve sağlık durumu ve adli sicil beyanı ile başvurularını yapabilirler.

DİB sözlü sınavı ülke genelinde 8 sınav merkezinde gerçekleştirilecektir. Adaylara sözlü sınav dışında başka sınav yapılmayacaktır. Sözlü sınavda Kur’an-ı Kerim (70 puan), Dini Bilgiler (20 puan), Hitabet (10 puan) şeklinde belirlenmiştir. İlan ile ilgili duyurular ve sözlü sınav giriş belgeleri https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav adresinde yayınlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Dokuz Eylül Üniversitesi 2900TL maaşla sözleşmeli personel alıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi en az 2900TL ücret ile sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular şahsen 7 Ağustos 2017 tarihine kadar...

Kapat