Evde İpek Böceği Yetiştirerek Para Kazanma Fırsatı

Ülkemizde yaz ayının yaklaşmasıyla bir çok meyve ağacı meyve verecek olgunluğa erişti hatta bir kısmı meyve vermeye başladı. Yazımızın başlığında da bahsettiğimiz ipek böceği yetiştiriciliği için dut ağacı ve dut yaprağı gerekmektedir.

İpek Böceği yetiştiriciliği için beslenme zamanları Ege ve Akdeniz bölgesinde Nisan, diğer bölgelerde Mayıs aylarında yapılır. İpekböceğinin hayatında dört değişik dönem vardır. Bunlar sırası ile yumurta – larva (tırtıl) – krizalit ve kelebek dönemleridir.

Evde ipek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyenler aynı zamanda dut ağacı da dikmeleri gerekmektedir. İpek böceğinin tek gıdası dut yaprağı’dır ve bir kutu ipek böceği için yaklaşık 500 kilogram dut yaprağına ihtiyaç vardır. Dut bahçesinin, ipek böceği besleme yerine yakın olması işçilik açısından iyi olur.

İpek Böceği Yetiştirerek Para Kazanma fikri size uzak geliyorsa Milliyet Gazetesinde yayınlanan habere göre “Kahramanmaraş’ta ev hanımları, ipek böceği yetiştiriciliği için kolları sıvadı. Kadınlar, Kozabirlik’ten ücretsiz aldıkları 340 bin adet ipek böceği tırtılını ev ortamında 40 gün boyunca yetiştirip 120 kilogram koza elde ederek, 6 bin TL civarında gelir sağlayacak.”

Evde ipek böceği yetiştiriciliği işi ile para kazanma diğer işlere göre maliyeti daha az ve zahmetsiz bir iştir. Sadece dut yaprağı ile beslenen 20 bin ipek böceğinin iyi bakıldığında 40 günde, 40 kilogram koza üretebilmektedir. Bu da 2 bin TL’nin üzerinde bir gelir demektir. Sizler evdeki imkanlarınıza göre daha fazla üretim sağlayabilirsiniz.

İpek böceği yetiştiriciliği bir çok kişi tarafından yüksek gelirli iş fırsatı olarak bilinir. Bunun için belediyeler ve halk eğitim merkezleri tarafından kurslar da verilmektedir. Bu iş fırsatı hem siz hem de ailenize gelir imkanı sağlayacaktır. 

İpek Böceği Nasıl Yetiştirilir?

İpek Böceği yetiştiricisi olmak istiyorsanız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından teşvik alabilirsiniz. İpek Böceğinin kozaya dönüşmesi 40 gün süren bir süreçtir. İpek kozası yetiştiriciliği için en uygun iklim olan Bursa, Bilecik, Eskişehir, Sakarya, Diyarbakır gibi illeri başta geliyor. Tabi uygun ortam hazırlanırsa diğer illerde de verim almak mümkündür.

Bakanlık bu işi yapacak olanlara böceğin yumurta halini veriyor. Paketler açılarak uygun hazırlanan tahta raflara veya ranzalara serilerek, üzerine önceleri kıyılmış, dut yaprağı yem olarak veriliyor.  Böcekler ilk haftadan sonra üzerine konulan dut dallarından beslenebiliyor.

Bir süre sonra böcekler büyüdükçe askıya çıkarılıyor. Daha sonra kozaların oluşması için çalılar konuyor. Böcekler çalıda kozalarını örerek satışa hazır hale geliyor. Yetiştirilen kozalar ilgili yere satılıyor. Bakanlık her yıl yeni fiyat belirliyor ve her bir kilo için 40 ile 50 TL arası ücretten alıyor. Bu şekilde 40 gün içerisinde yaklaşık 150 kilo koza aile yaklaşık 7 bin lira kazanma fırsatı buluyor. Detaylı bilgi için www.kozabirlik.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Evde İpek Böceği Yetiştirerek Para Kazanma Fırsatı” için 2 yorum

  1. ben ipek bocekciliği isi istiyorum işsizim ihtiyacim var lütfen dönüş yaparmisiniz

  2. ben tokattan ipek böcekciligi isi istiyorum işsizim ihtiyacim var yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvuruda Bulunabilir? Polis Akademisi Polis Meslek Yüksek Okulu (POMEM) 2016 yılında da diğer yıllarda olduğu...

Kapat