Fındık toplama işi ile para kazanma fırsatı

Fındık toplama işçisi alımı ilanları

Malumunuz yaz ayının sonlarında fındık toplama işi başlamaktadır. Fındık toplamak zahmetli bir iştir. Özellikle fındığın yetiştiği yerlerin yokuş olduğu düşünülürse bu işin daha da zahmetli olduğunu görmekteyiz. Şimdi sizlere bu fındık toplama işinden nasıl okul ya da ev harçlığınızı çıkarabileceğinizden bahsedeceğiz.

Fındık toplama işçi alımları genellikle mevsimlik olarak fındık toplama zamanında yapılır ve iş verenin arazisinin büyüklüğü, arazinin eğimi ve fındık ağacı sayısına göre iş başı ücreti de değişmektedir. Bu mevsimlik işçilerde farklı fiyat politikası olmasın diye illerde belirlenen komisyonlar ortak karar alarak hem işçi hemde patoz ücretini baştan belirliyorlar.

Fındık toplama işi Karadeniz Bölgesinin tamamında olsa da Ordu ve Giresun illeri başı çekerek en çok işin olduğu iller buralarıdır. 2017 yılı için Giresun’da fındık hasat zamanı işçilere ödenecek ücret şu şekilde belirlenmiştir.

  • Yemek işverene ait olursa günlük 55 TL,
  • Yemek işçilere ait olursa günlük 60 TL net ücret ödenmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca toplanan fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara yemek işverene ait olursa 70 TL, yemek işçiye ait olursa 75 TL net ücret ödenecek.

Yapılan toplantıda patoz çekim ücretleri de belirlendi. Buna göre, Patoz çekim ücretinin ton/saat başına 135 TL, kilogram başına 0,135 TL olarak tespit edilirken, patoz sahiplerinin fındığın kırılmasını önleyici tedbir alması gerektiği belirtildi.

Fındık toplama işçisi arayan kişiler çoğunlukla il merkezlerinde fındık toplama işçilerinin toplandığı yerlerde bulunabilir. Sizler de ekibiniz ile ya da kendiniz tek giderek buralarda iş başı anlaşma sağlayarak para kazanma fırsatı yakalayabilir ve fındık toplamaya gidebilirsiniz. 10 günlük bir fındık toplama işi yaparak kişi başı 600TL gibi bir kazanç sağlayabilirsiniz. Bu 10 kişilik bir ekip ile gittiğinizde 10 günde 6000TL ücret demektir.

Bu işi bulmak oldukça kolaydır. Fındık toplama zamanı Karadeniz Bölgesinde yerel ilanlarda fıkdık toplama işçisi alımı yapılacağına dair iş ilanları yayınlanmaktadır. Ağustos ayı içerisinde bu iş ilanlarını araştırarak yaz tatilinde gelir elde etmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Kırklareli Evde Yapılacak İş Fikirleri başlıklı makalemizde Kırklareli evde ek iş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bakanlık Bünyesinde Çalışacak 1099 İcra Katibi Alımı ilanı yayınlanmıştır

İcra Katibi olarak çalışmak isteyen kişiler için Adalet Bakanlığı icra katibi alımı iş ilanı yayınladı. İcra Katipleri Adalet Bakanlığı bünyesinde...

Kapat