Genç Girişimcilerin Yaşlı Meslektaşlarına göre 5 Avantajı

Genç Girişimcilerin Yaşlı Meslektaşlarına göre 5 Avantajı

Günümüzde bir girişimci furyası patladı, herkes ben girişimciyim diyor. Hatta girişimci tabirine önadlarda eklenmedi değil. Genç girişimci ya da kadın girişimci gibi. Başlığımızda da belirttiğimiz gibi girişimcilerden genç olanları yaşlı olanlarına göre daha avantajlılar. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Dropbox yaratıcısı Drew Houston, Snapchat uygulaması tasarımcısı Evan Spiegel gibi girişimcilerin yanında daha 30 yaşına varmadan genç yaşlarında milyon dolarlar kazanmaya başlayan Bill Gates, Richard Branson, Steve Jobs ve Michael Dell gibi milyonerler de yok değil. Peki hangi girişimciler daha avantajlı veya yaşlı ve genç girişimcilerin ayrı ayrı avantajları var mı? Bunun için sizlere bir derleme yaptık ve genç girişimcilerin yaşlılara göre avantajlarını araştırdık.

Şimdi sizlere bu genç girişimcilerim daha yaşlı olanlara göre 5 avantajından bahsedeceğim.

1. Daha az Sorumluluk

Yanınızda aileniz var, çocuk yok, fatura derdi yok, kira derdi yok ve daha fazlası. Bu sorumluluklarımız olmayınca daha özgür, esnek ve işinize odaklı olabilirsiniz. Bu sorumlulukların az olması girişimcilikte risk alma oranımızı böyle sorumluluklarına olanlara göre artırır.

2. Çömezlik

Bu büyük bir avantajdır. Siz, neyin normal, neyin en iyi uygulama ya da hangi standartların ne anlama geldiğini bilmezsiniz. Sizin ne yapmanız veya yapmamaız konusu hakkında herhangi bir fikriniz yoktur. Siz kutunun dışındasınızdır, özgür takılırsınız ve bu, dünyayı değiştirecek bir girişimcide bulunması gereken bir özelliktir.

3. Risk Alma İsteği

Daha çok risk daha çok potansiyel geri dönüştür. Kısa bir süre önce, Elon Musk son parasını PayPal kurmak için harcadı ve 32 yaşında 250 milyon dolar kazandı.

4. Daha Fazla Zaman

İş dünyasına atılan bir genç için daha iyi olmak ve deneyim kazanmak için daha çok zaman ihtiyaç vardır. Örneğin; Kobe Bryant basketbol oynamaya 3 yaşlarında başlamıştır. Bu bize onun ne kadar genç bir girişimci olduğunu göstermektedir. Uzun zaman demek bizim için başarısızlıktan başarıya ulaşmak için daha fazla zaman demektir. Mesela 19 yaşındaki bir girişimcinin yaşayacağı kötü bir durum ile 50 yaşındaki bir girişimcinin yaşayacağı kötü bir durum ile aynı değildir. Genç olanın önünde tekrar tekrar deneyebileceği yıllar vardır.

5. İsteklilik

Genç ve başarılı girişimcilerin bitmeyen istekleri arzuları vardır ve öğrenmeye açtırlar. Bu isteklilik durumu iyi analiz edilip harmanlanırsa büyük bir rekabetçi durumu getirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Özgeçmiş (CV) için ÖN YAZI Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell Türkiye Geneli Personel Alımı açık iş pozisyonları

İletişim sektörünün öncüsü Turkcell ülke geneli personel alımı yapacak. 139 farklı pozisyona başvuru almaya başlayan Turkcell yüzlerce kişiye iş umudu...

Kapat