Girişimcilerde Olması Gereken Özellikler

Girişimcilerde Olması Gereken Özellikler

Girişimci kelimesi sözlük anlamı olarak; ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kar amacıyla riski üzerine alan kişidir. Girişimci mal ve hizmet üretebilmek için bütün üretim öğelerini en iyi koşullarda bir araya getirir. Kâr amacı güderek riski üzerine alır ve ihtiyaçları karşılamak için üretim öğelerini satın alır, bunları bir araya getirecek imkânı sağlar. Kâr amacı gütmekle beraber zararı da kabullenir. Müteşebbis terimi ilk defa 19. yüzyılda Fransız ekonomist Jean Bastiste Saytarafından kullanılmıştır.

Üretim, genellikle “Doğal Kaynaklar + Sermaye + Emek + Girişimci = Mal veya Hizmet üretimi” formülüyle tanımlanır.

Girişimcilik genellikle zor ve karmaşık bir iştir. Birçok girişim başarısızlıkla sonuçlanır, ancak başarılı girişimler sonucunda önemli yenilikler ve ilerlemeler gerçekleşir.

Toplumun her kesiminden Girişimci insanlara rastlamak mümkün Üniversite mezunu girişimciler, ve eğitim almadan her hangi bir sektöre girmiş ve yaptığı işte sektörün lider konumuna gelmiş girişimcileri de görmeniz mümkündür. İnsanların kendilerine göre iş fikirleri vardır, yaşı eğitimi cinsiyeti fark etmeksizin herkes kendine bir iş kurabilir.  Bu gün sizler için hazırlamış olduğumuz makalemizde Başarılı girişimcilerde olması gereken bazı özellikleri sıraladık her başarılı girişimci de olması gereken özellikleri sizler için sıraladık şimdi dilerseniz olmazsa olmaz karekteristik özellikleri verelim işte detaylar…


• Tutkulu çalışmak

İlk işinizi yapmaya başladığınız zaman kendinize ve yanınızda çalışanlara öğretmeniz gereken en önemli şey zaman yönetimi olmalı hayatta olduğumuz ve yaşadığımız sürece en önemli şeydir zaman. Her gün kalkıp işe gitmek ve işe gittiğiniz her dakikayı boşa harcamadan çalışmak emeklerinizin karşılığını almak maddi anlamda tatmin ettiği gibi manevi olarakta rahatlamanızı sağlayacaktır. Eğer yapacağınız iş içinizden gelmiyorsa motivasyon bozukluğu ile birlikte başarısızlıkta arkasından geşecektir. Tutkulu çalışmak çok önemli..

• Azimli Olun

Girişimci olarak karşınıza çok fazla olumsuzluk sorun çıkacaktır. Eğer paranız varsa bu gün karar verip yarın bir şirket kurabilirsiniz. önemli olan şirket kurmak değil kurduğunuz şirketi çalıştırabilmek. Belki yaptığınız iş çok stresli olacak belki bir kaç kez başarısız da olacaksınız önemli olan olumsuzluklara rağmen mücadele etmelisiniz. Girişimci olarak başladığınız işten vazgeçmemelisiniz. Tüm zorluklara karşı gelmeye çalışırken vazgeçtiğiniz nakta belki dönüş noktanız olabilir. Olumsuzluklar  olsa da yapmayı planladığınız işten vazgeçmeyin azimli olun…

• Yetenek Ve Kaynaklarınızın Kullanımı

Girişimcilerde olması gereken etkili özelliklerden biride yeteneklerinin ne olduğunu neyi başarabileceğinizi bilerek hareket etmeniz gerekmektedir. Girişimci olarak kurduğunuz işi için harcadığınız sermayeniz sınırsız değil. İş kurarken harcadığınız  sermayenizi ve elinizde bulunan kaynakları kullanırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

• Açık Fikirli Olun

Yaptığınız iş için sadece ben bilirim ben yaparım alışkanlığından kurtulun, Sizinde bildiğiniz şeyler sınırlıdır açık fikirli olun bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Çalışanlarınızdan da işiniz için sürekli geri bildirim alın onların fikirlerini dinleyin. Eğer fikirleriniz işinizde artık size para kazandırmıyorsa odaklandığınız fikirlerden kurtulun yeni fikirlere ihtiyacınız olacak.

• Öğrenmeye Açık Olun

Girişimcilerin bildikleri bir yere kadardır bir noktadan sonra artık sizin fikirleriniz iş yeriniz için yetersiz olacaktır. Hem sizin için hem çalışanlarınız için uzman danışmanlık şirketleri ile anlaşarak eğitim programları düzenlemeniz gerekecektir. Eğer hayaliniz de kurmak  istediğiniz bir iş fikriniz varsa, bunun için mücadele edin, denemeden sonuçlarını göremezsiniz.

Yukarıdaki yazımızda girişimcilerde bulunması gereken özelliklerden bahsettik. Sizlerde bu özellerden daha fazlası da bulunabilir. Önemli olan cesaret ile bu fikirlerinizi, girişimlerinizi hayata geçirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Özgeçmiş (CV) için ÖN YAZI Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Sigortası Ödenmeyen İşçiler de Emekli Olabilecek

Emekli olmak birçok kişi için yıllarca çalışmış olmanın mükafatı olarak görülmektedir. Artık vücudu çalışamayacak kadar yorgun hale gelince yıllardır maaşından...

Kapat