Gürcistan İşçi Alım İlanları hangi sektörlerde yapılıyor?

Gürcistan Karadeniz bölgemize komşu Artvin ilimizde sınırı bulunan bir ülkedir. Ülkemiz ile o kadar içi içedir ki Gürcistan’ın bir ili olan Batum’a günübirlik turlar düzenlenmektedir.

Hatta Gürcistan’da araba alım satım işi yapanlar bile bulunmaktadır.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir. Fakat biraz önce belirttiğim gibi Türkiye Tiflis’ten çok Batum ilini tanımaktadır. Bunun sebebi Batum Karadeniz’e kıyısı olan bir ildir ve günlük turlar ve geziler için tercih edilen bir yerdir.

Ülke SSCB’den ayrılıp bağımsızlığı 1991 yılında elde edince kendi ayakları üzerinde durmak için yatırım hamleleri yapmaya başlamıştır.

Gürcistan yeniden yapılanma ve kalkınma sürecinde Türk yatırımcılarında ilgisini çeken ülkelerden biri olmuştur. Gürcistan’da iş kurmak, şirket açmak ve bu ülkeye yatırım yapmak isteyenler için Gürcistan’da Türklere kolaylıklar sunulmaktadır. Ülkemizin büyük inşaat devler, teknoloji ve elektronik firmaları ve büyük markaları Gürcistan’da yatırımlar yapmaktadır.

Gürcistan Hangi İş İmkanları Bulunmaktadır?

Gürcistan, vizesiz geçiş anlaşması sonucu, başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin her yerinden turistlerin ilgi gösterdiği ülkelerden birisi.

Gürcistan’ın sahil kenti Batum ve başkent Tiflis, ticaret, seyahat, alışveriş, eğlence ve özellikle de kumar tutkunlarının ilgi gösterdiği şehirlerden. Ancak Gürcistan’da çalışmak ve iş kurmak yasalar dahilinde belli şartları taşıyanlara imkan tanınmaktadır.

Gürcistan ekonomik koşullarını yükseltmek amacıyla bölgeye yaptırım yapmak isteyen girişimcilere uygun şart ve koşullar sunmaktadır. Bu nedenle de Gürcistan’da sermayesi 1 milyon Dolar’ın üstünde 27 Türk firması bulunmaktadır.

Ayrıca, Gürcistan’da KOBİ sınıfında 500 Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Bu nedenle ülkede çok sayıda Türk işçi çalışmaktadır. Türk firmalar daha çok işçilerini Türklerden seçmektedir. Gürcistan’da çalışmak isteyenlerin, ülkede yatırımları bulunan Türk firmalarının ilanlarına başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda ilk olarak ön plana çıkan sektörler inşaat sektörüdür. Bu sektörü emlak, giyim sektörleri izlemektedir.

Bir önceki yazımız olan İş sözleşmesi türleri neler? Yazılı iş sözleşmesi yapmak zorunlu mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Deniz Bank Açık iş pozisyonları ve başvuru şartları neler?

Denizbank 2018 yılında 16 boş pozisyona personel alımı yapacak. Şartlar neler?

Kapat