İBB 500 İtfaiye Eri Alımı Başvuruları Devam Ediyor. Başvuru Şartları Neler?

İtfaiye Eri olmak isteyen ve en az lise mezunu olan kişiler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş ilanı yayınladı. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki bir çok belediye itfaiye erleri iş ilanı yayınladıklarında alım koşullarına en az lisans mezunu olma şartını koymaktadırlar fakat İBB alım yapacağı kadronun 385 kişisi için sadece lise mezunu olma şartı getirmiştir. Yani ne sertifika ne de meslek lisesi şartı olmadan düz lise mezunları diğer koşulları sağlamaları halinde ilana başvuru yapabileceklerdir. Burada şunu belirtmek isteriz ki itfaiye eri alımı için belediye başkanlığı kamu personeli seçme sınavını esas alacaktır. Fakat bunun için alım yapılacak kadroya göre değişiklik gösterse de bu ilanda en az 60 puanı olan kişilerin başvuru yapabileceği kadrolar bulunmaktadır.

İtfaiye eri olmak için adayların uyması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle adaylar öğrenim durumlarına uygun olarak 2016 KPSS sınavına girmiş olmaları gerekmektedir. Bu sınavdan P3, P93 ve P94  puan türlerinden en az 60 puanı olmalıdır.

Bunun dışında diğer şartlardan bahsedecek olursak erkekler en az 167 cm. ve bayanlar ise 160 cm. boyunda olmalıdır. Kiloları da boylarının son iki hanesine göre +-10 olmak zorundadır. Ayrıca başvuru yapacak olan kişiler sınavın yapılacağı tarih olan 2 Temmuz itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmalıdır, yani 2 Temmuz 1988 ve sonrası doğumlu olmalıdır. İtfaiye eri olarak çalışılacağı için kişinin kapalı alan, dar alan, yükseklik gibi korkuları bulunmamalıdır. İlana lise ve önlisans düzeyinde başvuru yapacak olan kişilerde C sınıfı sürücü belgesi olmalıdır.

Kadro Dağılımları

  • İtfaiye Eri (385 kişi) – Lise mezunu
  • İtfaiye Eri (25 kişi) – Liselerin itfaiyecilik ve yangın güvenliği bölümü mezunu,
  • İtfaiye Eri (75 kişi) – İtfaiyecilik ve yangın güvenliği, sivil savunma bölümü önlisans mezunu,
  • İtfaiye Eri (3) – Endüstri mühendisliği mezunu olmak,
  • İtfaiye Eri (3) – Ekonometri lisans mezunu olmak,
  • İtfaiye Eri (3) – Makine mühendisliği mezunu olmak,
  • İtfaiye Eri (3) – Kimya mühendisliği mezunu olmak,
  • İtfaiye Eri (3) – İnşaat mühendisliği mezunu olmak,

İlana başvurular İstanbul Büyükşehir Belediyesinin açtığı internet sitesi üzerinden yapılacaktır. “basvuru.ibb.gov.tr” adresine girerek dolduracağınız form ve buna ekleyeceğiniz kimlik fotokopisi, mezuniyet belgesi, 2016 KPSS sonuç belgesi, sürücü belgesi ve 2 adet biyometrik fotoğrafı 25 Haziran 2018 tarihine kadar “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi Yenikapı Etkinlik Alanı Cerrahpaşa Mahallesi Kennedy Caddesi No: 46 Fatih İstanbul” adresine şahsen teslim etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
7000 Lise Mezunu Bekçi Alımlarında Başvurular için Son Günler

Bekçilik başvuruları hakkında sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza gelen mesajlar çoğunluk alım şartları ve başvuru şekli hakkında gelmektedir. Yapılan açıklamalar...

Kapat