İçişleri Bakanlığı Kaymakam Alımı sınavı duyurusu

İçişleri Bakanlığı tarafından mülki idare amirliği hizmetleri sınıfına kaymakam alımı yapacağını duyurdu. Kaymakam alımı sınav ile yapılacaktır. Kaymakamlık sınavı başvuru şartları da belirlenmiştir. Sınava başvuracak adaylar üniversitelerin siyasal bilgiler, hukuk, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olmak, 1700 sayılı dahiliye memurları kanunun 2 ve 2/A ile 657 sayılı DMK’nın 48/A maddelerinde yer alan şartları taşıyor olmak, 1 Ocak 1982 ve sonrası tarihte doğmuş olmak (35 yaşından gün almamış olmak), askerlik ile ilişkisi bulunmamak olarak belirtilmiştir.

Kaymakamlık Sınavı Genel Bilgileri

  • Başvurular 13-20 Temmuz 2017 tarihleri arasında olacak,
  • Sınav sonucunda 100 kaymakam alımı yapılacaktır,
  • Başvurular ais.osym.gov.tr adresi üzerinden sınav ücreti yatırılarak yapılacaktır,
  • Sınav 9 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da yapılacaktır,
  • Sınav saat 10.00’da başlayacaktır. 09.45’ten sonra sınav binasına alım yapılmayacaktır,
  • Sınavda adaylara 40 soru için 100 dakika süre verilecektir,
  • Sınav ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ÖDEMELER kısmına banka ya da kredi kartı ile 165 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.

Kaymakamlık sınavı organizasyonunun tüm sorumluluğu ÖSYM’nin sorumluluğundadır. Sınav sırasında gerekli olacak kalem, silgi, kalemtraş ve peçete ÖSYM tarafından temin edilecektir. Sınav giriş belgeleri sınav haftası ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik no ve giriş şifreleri ile giriş yapılarak temin edilebilecektir.

Kaymakamlık Sınavı Konuları Neler?

İçişleri Bakanlığı tarafından alımı yapılacak kaymakamların sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirecek. Yapılacak bu sınavda adaylara 40 soru sorulacak ve bu 40 soru için adaylara 100 dakika süre verilecektir. Adaylara açık uçlu sorular sorulacaktır ve her adaya aynı orular sorulacaktır. Soruların dağılımı ise şu şekilde olacaktır;

  • Genel Kültür Genel Yetenek (24 Soru) (%40)

Türkçe (%15), Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi (%5), Türkiye’nin Sosyo-ekonomik Yapısı (%10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (%10)

  • Alan Bilgisi (16 Soru) (%60)

Anayasa Hukuku (%10), İdare Hukuku (%20), Türkiye’nin İdari Yapısı (%8), Türkiye’de Mahalli İdareler (%7), Ekonomi (%15)

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Fırat Üniversitesi Hastanesi 113 Sözleşmeli Personel Alıyor

Fırat Üniversitesi sözleşmeli personeli alımı kapsamında bünyesinde bulunan hastaneye 113 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. İlana son başvuru 17 Temmuz...

Kapat