İş Yeri Hemşireliği Belgesi Nasıl Alınır?

İşyeri hemşireliği belgesi nasıl alınır merak ediyorsanız sizlere bu yazımızda konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle işyeri hemşireliği nedir sizlere anlatalım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda yapılan yasal düzenlemeye göre artık iş yerlerinde iş hekimleri ve iş hemşireleri istihdamı zorunlu hale getirilmiştir. Buna göre iş kazalarına karşı gerekli tedbirlerin alınması ve iş güvenliğinin sağlanması için iş hekimleri ve iş hemşireliği kadroları ihdas edilmiştir. Peki, işyeri hemşireliği belgesi nasıl alınır?

Çalışma Bakanlığı’nın Düzenlediği Sınavda Başarılı Olmak Gerekir

İşyeri hemşiresi olabilmek için ne yapmak gerekir diyorsanız öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açtığı İSG sınavında başarılı olmanız gerekir. Sınav test şeklinde ve yıl içinde 2 kez yapılır. Başvuru için gerekli tarihleri için sınav takvimini ve sınav ilanlarını takip edebilirsiniz. Başvuru tarihlerinde gerekli ücreti ödeyerek sınava katılabilir ve başarı gösterirseniz işyeri hemşireliği veya işyeri hekimliği için belge alabilirsiniz. Sınavı ciddi çaba isteyen bir sınavdır. Bu nedenle ciddi bir hazırlık gerekir. Aksi takdirde başarılı olmanız mümkün değildir. İşyeri hekimliği ve işyeri hemşireliği sınavına hazırlanmak için özellikle büyük şehirlerde kurslar bulabilirsiniz. Genellikle hafta sonu imkanı da sunan bu kurslar aracılığıyla sınava çok daha iyi bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

Kimler İşyeri Hemşiresi Olabilir?

İşyeri hemşireliği sınavı yasal bir düzenleme ile getirilmiştir. Dolayısıyla bu sınava başvurabilmek için bazı niteliklere sahip olmanız gerekir. Öncelikle bazı sağlık bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Mezunlarının bu sınava başvurabildiği bölümler şunlardır: hemşirelik, sağlık memurluğu, acil tıp teknisyeni ve çevre sağılığı teknisyeni bölümlerinden diploma almış olmak gerekir. İş yeri hemşireliğinin sınavının yanında görevleri de yasal olarak düzenlenmiştir. Dolayısıyla bu sınava katılmadan önce görev ve sorumlulukları okumanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Denizbank Lise Mezunu Personel Alımı iş başvurusu

Denizbank kariyer yapmak isteyen kişiler için en az lise mezunu işkur aracılığı ile veya direk iş başvurusu ile açık iş...

Kapat