İşe İade Davalarında İşe Başlatmama Tazminatı

İşe iade davası sonucunda davayı kazanan işçi, mahkeme kararını ve yahut da karar temyiz edilmiş ise, yargıtay kararını kendisine ve ya avukatına ulaşmasından itibaren, 10 gün içerisinde işverene işe başlamak üzere, yazılı başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuru üzerine, işveren işçiyi işe geri çağırmak ya da geri almadığını bildirme haklarına sahiptir. Bunun dışında işveren eğer, cevap vermezse, başvurunun ulaştığı andan itibaren,  bir aylık süre geçtikten sonra, artık işçiyi geri almamış sayılacaktır. Dolayısıyla işveren işçiyi geri almakla almamak konusunda seçim hakkına sahiptir. İşveren işçiyi işe geri alırsa, 4 aylık ilk fesih anından itibaren, ileriye doğru ücret ve sosyal haklarını öder eski işinde çalıştırmaya devam eder.

İşe İade Davası Özellikleri

Buna karşılık da eğer ilk çıkışta bir tazminat ödemişse, onları da geri alacaktır. Çünkü işçi artık mahkeme kararı ile, işten çıkmamış sayılacaktır. Diğer halde ise, işveren işçiyi işe geri almazsa, işe iade davasında belirlenen 4 aylık boşta geçen süre ücreti ve ona ek olarak iş güvencesi tazminatı ödeme zorundadır. Bununla birlikte, ilk fesihte eğer, işçi tazminatları alınmamış ise, kıdem, ihbar, ücret, izin vesaire haklarını da almaya hak kazanmış bulunmaktadır.

İşe İade Davası Açılma Kriterleri

İşe iade davası açılabilmesi için, işçinin çalıştığı iş yerinde, 30 ve ya daha fazla çalışanın bulunması gerekmektedir. Bu iş akdinin feshedildiği dönem itibariyle geçerlidir. İkinci bir husus ise, dava açmak isteyen işçinin minimum 6 ay boyunca aynı iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca, üçüncü bir husus ise, çalışılan iş yerinde işçi ile işveren arasında yapılan sözleşmenin belirsiz süreli bir hizmet akdi ile olması gerekmektedir. Yani, belirli süreli bir hizmet sözleşmesi sonrasında yolların ayrılması sıkıntı oluşturmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Zonguldak Devrek Belediyesi büro işleri için işçi alımı yapıyor

Zonguldak Devrek Belediyesi en az ilkokul mezunu büro işçisi alımı yapacağını ilan etti. Başvurular 30 Ekim 2017 tarihine kadar işkur...

Kapat