İŞKUR, Samsun’da İstihdam Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirdi

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Türkiye genelinde istihdam buluşmaları etkinliği düzenliyor. Bu etkinliklerden birisi de Samsun’da gerçekleştirildi. Etkinlikte İŞKUR Genel Müdür yardımcısı Cafer Uzunkaya iş verenler ve iş arayanlarla bir araya geldi. BU da Samsun’da iş arayanlar için bir istihdam ortamı doğmasına sebep oldu.

Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün de iştirakçisi olduğu “Kayıtlı İstihdam İçin Ortak Fayda Diyalog ve İşbirliği Projesi”nin ağ oluşturma çalışmaları kapsamında düzenlenen İstihdam Buluşmaları Etkinliği, işgücü piyasasında dezavantajlı gruplar olan kadın, engelli ve gençleri buluşturdu. 9-11 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlik, istihdam ile ilgili tüm kamu-özel ve sosyal tarafları bir araya getirdi.

Etkinliğe Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu, Samsun TSO Başkan Vekili Mustafa Kemal Şahin, SGK İl Müdürü Ünal Kaya, Samsun Cumhuriyet Savcısı Hakan Kıdıl, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, firma sahipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İşgücü piyasasının nabzını tutan, işverenlerden ve işgücü piyasasından gelen talepler çerçevesinde yürütmekte olduğu faaliyetleri şekillendiren İŞKUR işveren ve iş arayanları bir araya getirdiği istihdam fuarları ve kariyer günleri kapsamında düzenlenen etkinliklere ve bu etkinliklerin çıktılarına büyük önem veriyor. Bu kapsamda; Samsun’da düzenlenen İstihdam Buluşmaları Etkinliği süresince açılacak 59 stantta açık iş pozisyonları ile gelecekte olası personel ihtiyaçları için işsiz genç ve kadınlardan CV alınacak, staj imkanları konusunda bilgilendirme yapıldı. Ayrıca girişimcilik, kişisel gelişim ve kurumsallaşma temalarında tecrübeli uzmanlarca seminerler verilerek, devlet teşvik ve destekleri anlatıldı.

Türkiye’nin işsizlikle mücadele konusunda dünyada örnek ve önder olan ülke konumunda olduğunu belirten Genel Müdür Yardımcımız Sayın Cafer Uzunkaya, “Türkiye işgücü piyasası tüm aktörleriyle yani işvereni, sanayicisi, kamu kurum/kuruluşlarıyla yapacak, alınacak çok mesafemiz olsa da büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmeliyiz ki; her ne kadar birileri bu meseleyi anlamakta güçlük çekiyor olsalar da Türkiye işsizlikle mücadelede dünyada örnek ve önder olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin asıl meselesi işsizlikten ziyade nitelikli işgücüne sahip olma meselesidir. Yani bugün Samsun’da 40 bin insanımız iş aramakta, diğer taraftan da Samsun’da 21 bin iş açığımız var. İşverenimiz, sanayicimiz atıl kapasiteye çalışmasın diye iş yerine elaman aramakta ama bu elemanı bulamadığından yeterli üretimi yapamamaktadır.” şeklinde konuştu.

Ekonomi denince akla istihdamın geldiğinin altını çizen Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, “Bir devletin temel amacı, insanlarına iş bulmaktır, çalışma imkanı sağlamaktır. Bütün vatandaşların da en temel hakkı budur. Çalışmak, vatandaş açısından bir haktır. Devlet açısından da bir görevdir. Devlet vatandaşına iş bulmak zorundadır. Onun çalışması için gerekli imkanları hazırlamak zorundadır” dedi.

Bir önceki yazımız olan Silahlı Silahsız Güvenlik Görevlisi Alım İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyolog ve Hemşire alımları sonuçlandı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi KPSS sınavına göre resmi gazetede yayımlanan sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair esaslara göre giderleri döner sermayeden karşılanacak...

Kapat