İşsizlik Maaşı Nerden Alınır? Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı nerden alınır sorusuna bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımız için önce işsizlik maaşı nedir?  Onu açıklayalım;  çalışanların çeşitli nedenlerle işten çıkartılması durumunda kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin mağdur olmaması için tekrar iş buluncaya kadar belirli bir tutar kişiye ödenmektedir işte bu tutara işsizlik maaşı denmektedir.

Çalışanın Yatırılan sigorta ve maaşa göre belirlenen işsizlik maaşını almak için belli gerekçeler bulunduğundan bu koşulları sağlamış olan kişiler almaya hak kazanabilirler. Bu maaşı almaya hak kazanan kişiler işveren tarafından çıkartıldıklarını gösteren belgeleri ile İŞKUR’a başvuru yapmaları gerekir. Yapılacak başvuru sonunda kısa bir zaman zarfında PTT üzerinden maaşı almaya başlayabilirsiniz. İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı için mutlaka elinizde çıkartıldığınızı gösteren çıkış belgenizin olması gerekir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

Çalışanların 3 yıl çalışmış ve sigortası bu süre zarfında aralıksız yatmış olmaları halinde işsizlik maaşı ile işsiz kaldıkları dönemde geçimlerine devam edebilirler. İşten işveren tarafından çıkartılan kişilerin maaş almaya hak kazanması nedeni ile istifa edenlerin bu maaştan faydalanamazlar. En az 6 ay olmak üzere verilen maaş kişilerin çalıştıkları süre boyunca almış oldukları maaş ve sigortaya göre belirlenmektedir. Bu sürenin uzaması durumunda maaş süresi de uzayacağından daha uzun süre işsizlik maaşı alabilmektedirler.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşveren tarafından işten çıkartılan kişilerin aldıkları çıkış belgesi ile en kısa sürede yapacakları başvuru sayesinde hızlı bir şekilde maaşlarını almaya başlayabilirler. Bu sayede bu süreçte iş bulana kadar geçim sağlanabilmektedir. Yeniden bir iş bulunup sigortanın başlaması durumunda işsizlik maaşı kesileceği için bu konuda dikkat edilmesi gerekir. İşten çıkartılanların gerekli belgeler en yakın İŞKUR şubesine gelmesi ile birlikte işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir ve başvuru işleminin ardından telefon numarasına gönderilen SMS ile beraber belirtilen süre ve miktarda işsizlik maaşını almaya devam edebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Kamu Bankaları Lise Mezunu Personel Alım İlanı

Kamu Bankası liseyi bitirmiş kişileri kendi bünyelerinde çalıştırmak üzere işe alacak. Bu alımlar kişilerin niteliklerine göre kadrolara ayrılacaktır.

Kapat