İyi Bir Özgeçmiş (CV) Hazırlamak için 5 Temel İlke

İyi Bir Özgeçmiş (CV) Hazırlamak için 5 Temel İlke

Bu yazımızda özellikle iş başvurularında en önemli etkenlerden olan kişileri işverenlere tanıtan belge olan özgeçmişin yazılırken dikkat edilmesi gereken beş temel ilkeden bahsedeceğiz. Bu sayede sizler de özgeçmiş yazarken bu hususlara dikkat etmeniz halinde iş başvurularınızda iş verenler tarafından daha iyi fark edilebileceksiniz.

  • Önemli Kısımlara Konsantre Olun

İşverenler özgeçmişleri reddederken ya da adayların final listelerini ayrıntılı olarak gözden geçirirken genellikle 1 dakikadan daha az zaman harcarlar. İlan edilen açık pozisyona başvururken, tamamen uyumlu olduğunuzdan emin olun. Bir özgeçmiş kısa olmalıdır. Eğitiminiz ve deneyimleriniz ne kadar ayrıntılı olursa olsun, 2 sayfa A4 kağıdı genellikle yeterlidir. İş deneyiminiz yetersiz mi? Öncelikle eğitiminizi ve stajınızı belirtin; daha sonra gönüllü faaliyetlerinizi ve diğer stajlarınızı vurgulayın.

  • Özgeçmişinizi Başvuru Yaptığınız İşe Göre Uyarlayın

Güçlü yönlerinizi, işverenin ihtiyaçlarına göre vurgulayın ve ilgili pozisyona uyan becerilerinize odaklanın. Kariyerinize veya çalışmalarınıza ara verdiğinizde öğrendiğiniz becerileri ve yetkinlikleri örnek vererek açıklayın. Özgeçmişinizi işverene göndermeden önce, istenen profile uygun olup olmadığını kontrol edin. Özgeçmişinizde gerçek olmayan, abartılı ifadelerden kaçının. Aksi halde bu durum mülakat sırasında tespit edilebilir.

  • Özgeçmişinizi Bitirdiğinizde Bir Kez Daha Kontrol Edin

Ön yazı yazmayı unutmayın Yazım hatalarını düzeltin; açık ve mantıklı düzenleme yaptığınızdan emin olun. İçeriğin kolay ve anlaşılır olduğundan emin olmak için özgeçmişinizi başkasına okutun.

  • Kısa ve Net Olun

Kısa cümleler kulanın. Eğitiminiz ve iş deneyimleriniz ile ilgili yönlerinize odaklanın. Belirleyici örnekler verin. Başarılarınızı belirtin. Deneyiminiz arttıkça özgeçmişinizi düzenleyin.

  • Özgeçmişinizin Sunumuna Dikkat Edin

Beceri ve yeterliliklerinizi açık ve mantıklı bir şekilde belirtin; böylece avantajlarınız göze çarpar. İlk olarak en önemli bilgiyi belirtin. Yazım ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Önerilen yazı tipi ve sayfa düzenini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Ceza ve Tevkifevleri Lise Mezunu 7467 Sözleşmeli Personel Alımı Başvuruları Sona Eriyor

Adalet Bakanlığına bağlı bir kurum olan ceza ve tevkifevleri genel müdürlüğü sözleşmeli pozisyonda çalışmak üzere toplam 7467 personel alımı yapacağını...

Kapat