KOSGEB’den İş Kuracaklara Büyük Destek; 50 Bin TL Hibe

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) iş kurmak isteyenlere ya da hali hazırdaki iş yerini büyütmek isteyenlere büyük destek vermeye hazırlanıyor. Başvuru yapacak herkese 50 bin TL’si karşılıksız ve 100 bin TL’si 0 (sıfır) faizli kredi ile verilecek. Toplam 150 bin TL kredi için genç, engelli, bayan ve erkek herkes başvurabilir. Eğer sizler de kendi işinizi kurarak iş hayatına adımızı atmak istiyorsanız Türkiye’de 81 ilde bulunan KOSGEB şubelerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

150 Bin TL Kredi Hemen Çıkıyor Mu?

150 bin TL kredi başvurusu yaparken KOSGEB’e bu parayı nerede ve nasıl kullanacağınızı gösteren bir proje ile başvuru yapıyorsunuz. KOSGEB görevlileri projenizi inceledikten sonra belirledikleri kıstasları karşılıyorsa projenizi onaylıyorlar ve siz krediyi almaya hak kazanıyorsunuz.

Nakit Para için Fatura Şart

KOSGEB tarafından onaylanan bir projeye sahip olmanız elinize nakit para geçeceği anlamına gelmemektedir. KOSGEB, ödeme için fatura şartı koşmaktadır. Bu da siz projenizi gerçekleştirmek için harcamanızı kendiniz yapmalısınız ve bu yaptığınız harcamaları faturalandırıp KOSGEB’e başvurarak bu masrafları geri alacaksınız. Yani cebinizde para yoksa KOSGEB’e güvenip iş kuramazsınız. Cebinizde mutlaka paranız olmalıdır.

KOSGEB’in 100 Bin TL’lik Kredi Şartı Var mıdır?

KOSGEB faizsiz kredi için ise proje onayına ek olarak “bankadan teminat mektubu” istemektedir. Bu karşılayamayanlar ise ellerinde bulunan Alman marka aletleri ipotek ettirerek “Kredi Garanti Fonu” ile banka teminat mektubuna gerek kalmadan kredilerini alabiliyorlar.

Herkes 150 bin TL’lik Kredi Alamayacak

Devlet, kredi verirken herkese aynı miktarı vermiyor. Kuracağınız iş yeriniz için 30 bin TL ye ihtiyacınız varsa sadece o kadar para veriyor. 50 bin TL vereyim 30 bin TL harca 20 bin TL sana kalsın demiyor. Kaç paraya ihtiyacın varsa sadece onu veriyor. O da faturalandırmak şartı ile.

KOSGEB Girişimcilik Kursları Ücretli Mi?

KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarının tümü için hiç bir ücret talep etmemektedir. KOSGEB başvuru yapan katılımcılara yeterli sayıya ulaşıldığında 32 saatlik girişimcilik kursu vermektedir. Daha fazla detay için KOSGEB’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.kosgeb.gov.tr internet sitesinde NACE linkine tıklayarak desteklenen sektörleri görebilirsiniz. Öncelikle sizin aklınızda bir iş fikri olması bu kurslar zamanıdan alacağınız bilgiler ile daha da gelişim olgunlaşabilir. Bundan dolayı girişimcilik ilk olarak kurslarda değil bu kurslardan önce oluşması oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İş sözleşmesi türleri neler? Yazılı iş sözleşmesi yapmak zorunlu mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı 2016

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı 2016 Erzurum Atatürk Üniversitesi 1957 yılında kurulmuştur. Üniversite, resmi gazetede yayınlamasına göre 6. sıradadır...

Kapat