Sigortası Ödenmeyen İşçiler de Emekli Olabilecek

Emekli olmak birçok kişi için yıllarca çalışmış olmanın mükafatı olarak görülmektedir. Artık vücudu çalışamayacak kadar yorgun hale gelince yıllardır maaşından kesilen ödenekler sayesinde emekli olarak hayatını sürdürebilecektir. Tabi bunun için öncelikle emeklilik primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Peki ya iş veren bu primleri yatırmazsa…

İşyerinde yıllarca çalışıp patronuna güvenip sigortam var mı diye kontrol etmeyen ve bir kaç yıl bir arkadaş tavsiyesiyle kontrol ettiğinde hüsrana uğrayan işçi çok olmuştur. Patronu işe girişini yapmış ve sonradan prim ödemeyi bırakmış olanlar da bulunmaktadır.

Yargıtay verdiği kararla bu durumda olanların yani kayıt dışı çalışanların yararına bir karar vermiştir.

Sigorta Başlangıcı Olmayan Bile Emekli Olabilecek

Patronlar yani işverenler tarafından sigortası hiç yapılmadan işten ayrılan kişiler işten ayrıldıkları sürede 5 yıl geçmeden “hizmet tespit davası” açarak bu çalıştıkları süreyi emekliliklerine saydırabiliyorlar.

İşe girişi yapılmış olup sonradan sigorta primleri yatırılmaya devam edilmeyenler için ise 5 yıl gibi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu durumda olan kişiler istedikleri zaman “hizmet tespit davası” açabilmektedirler.

İzmirli 68 yaşındaki işçi, iş gün sayısını ve yaşını doldurmuş olmasına rağmen bağlanmayan emekli aylığı için Karşıyaka 2. iş mahkemesine dava açtı. 6 bin 74 gün çalışması olduğunu belirten çalışan bunun tespiti istedi. Yapılan tespitte ise SGK kurumu çalışanın 4 bin 964 gün çalışmış olduğunu ve 5 bin iş gününü doldurmadığı için emekli aylığı bağlanmasının mümkün olmadığını belirti.

SGK Reddedince Yargıtaya Başvurdu

SGK tarafından gün sayısından dolayı talebi reddedilince İzmir 8. iş mahkemesine yaşından dolayı maaş bağlanması için başvuru yaptı fakat buradan da red kararı çıktı. Bunu üzerine durumunu yargıtaya sunan çalışan Yargıtay 21. hukuk dairesine başvurdu. Yargıtay yerel mahkemenin red kararını bozdu ve emekli aylığı bağlanması yönünde karar verdi.

Yargıtay: “İşverenden prim tahsilatı görevi SGK’ya aittir.”

Yargıtay çalışan lehinde karar vererek işverenin çalışanlarının sigorta primlerini tahsil etme görevinin SGK’ya ait olduğunu karara bağladı ve çalışana emekli aylığının almasına hüküm verdi.

Bir önceki yazımız olan Özgeçmiş (CV) için ÖN YAZI Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Genç Girişimcilerin Yaşlı Meslektaşlarına göre 5 Avantajı

Genç Girişimcilerin Yaşlı Meslektaşlarına göre 5 Avantajı Günümüzde bir girişimci furyası patladı, herkes ben girişimciyim diyor. Hatta girişimci tabirine önadlarda...

Kapat