Tüketici Hakem Heyetine ve Mahkemesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Ülkemizde tüketicilerin haklarını savunmak amacıyla kurulan tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri ayıplı mal gibi tüketicileri mağdur eden şirketlere mağduriyetlerin giderilmesi için her iki tarafı dinleyerek kararlar vermektedir. Buradaki kararların bağlayıcı özelliği bulunmaktadır.

Teknoloji, gıda, giyim ve daha birçok alanda sene içerisinde yüzlerce lira vererek alışverişler yapmaktayız. Kimi zaman memnun kalıyoruz kimi zamanda bazı sorunlar ile baş başa kalıyoruz. Derdimizi anlatabileceğimiz yâda şikâyetlerde bulunup haklılığımızı paylaşabileceğimiz en önemli alan Tüketici Mahkemesi olmaktadır.

Ürün veya hizmet gibi genel kategorilerde yaşanan bazı sorunların çözüme kavuşturulması için hizmet eden bu kurum birçok kişinin dertlerine bulduğu çözümler ile de sıklıkla tercih edilmektedir. Örneğin bir ürün aldınız ve bu ürünün sorunlu olduğunu düşünüyorsunuz fakat aldığınız yere yaptığınız başvurular sonucunda bir türlü olumlu bir yanıt alamadıysanız bu heyetlere başvurarak sorunlarınızı en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturuyorsunuz. Bu sayede yaşadığınız sorunlara hemen çözümler üretebiliyor haklılığınızın verdiği işlemle mağduriyetiniz gideriliyor. Peki, Tüketici Mahkemesine nasıl başvurulur? bu sorunun yanıtı içinse açıklanan önermeleri karşılamanız gerekmektedir.

Tüketici Mahkemesine Başvuru

Yaşadığınız sorunların haklılığını savunmak için kuruma şikâyette bulunmanız gerekmektedir. Kısa bir süre içerisinde sonuca kavuşturulan problemler için belirtilen yasal durumlara uymanız ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Bir TL ile bin TL arasında ki ürünlerinizi dilekçeleriniz eşliğinde bağlı bulunduğunuz il veya ilçe mahkemesine götürmeniz gerekmektedir. Dilekçenizde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ürünün alımı fiyatı ve yaşandığı sorundur. Bin TL ve iki bin TL arasında olan ürünleriniz içinse tamamen il heyetlerine başvuru yapmalısınız. Aldığınız ürünün bedeli daha yüksek bir fiyat içerisinde ise icra mahkemelerine dilekçe yazarak konuyu iletebilirsiniz.

Başvuru ve Sonucu

Tüketici Mahkemesi şikayet bölümüne yapmış olduğunuz başvurular en fazla iki hafta içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır. Başvuru sırasında kuruma herhangi bir ücret ödememektesiniz. Sizlerde eğer ürünlerinizde sorunların olduğuna inanıyorsanız gönül rahatlığı ile şikayet hizmetinden yararlanabilir ve hakkınızı savunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Silahlı Silahsız Güvenlik Görevlisi Alım İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
EGM Önlisans ve Lisans Mezunu 13 Bin Polis Memuru Alımı

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisine önlisans ve lisans mezunu toplam 13bin polis memuru adayı alımı yapıyor. Başvurular başladı ve 6...

Kapat