Yurtdışında Çalışanlar için Emeklilik

Yurtdışında çalışanlar için emeklilik ile ilgili yasal düzenlemeler özellikle gençlik yıllarında yabancı bir ülkede çalışıp emekliliğini memleketinde geçirmek isteyen vatandaşlar için oldukça önemlidir. Özellikle yurtdışı çalışma süreleri ile yurtiçinde emekli olma imkanına sahip olanlar yurtdışında çalışan kişiler için kritik öneme sahiptir.

Yurtdışında çalışanlara yönelik yasal düzenlemeler genellikle son değişiklikler ile daha tatmin edici bir hal almıştır. Özellikle 3201 sayılı sosyal sigortalar kanunu ile borçlanma yolu ile emekliliğin önü açılmıştır. Artık yurtdışında çalıştığınız süreleri SGK kurumuna saydırarak emekli olabilirsiniz. Buna göre ortaya çıkan fark kadar SGK’ya borçlanıp ve bu borcu ödeyerek emekli olma hakkını elde edersiniz.

Yurtdışında Çalışıp Yurtiçinde Emekli Olabilirsiniz

Yurtdışında çalışıp yurtiçinde emekli olmak 3201 sayılı kanun ile mümkün hale gelen bir düzenlemedir. Buna göre emekliliğinizi Türkiye’de yaşamak isterseniz bu hakkınızı kullanarak yurtiçinde emekli maaşı alabilirsiniz.

Yurtdışında çalışıp yurtiçinde emekli olmak genellikle yurtdışı borçlanması olarak adlandırılır. Buna göre sizler sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvuruyor ve aradaki farkı borçlanıyorsunuz. Borçlandığınız miktarın da 3 ay içinde ödeyerek emekli olmak hakkını kazanıyor ve emeklilik maaşı alıyorsunuz.

Emekli Olduktan Sonra Yurtdışında Çalışmak Mümkün Değil

Yurtdışında çalışanlar için yurtiçi emeklilik yasal düzenlemelere göre mümkündür. Ancak sizler yurtiçinde emekli olduktan sonra çalıştığınız ülkeye geri dönüp çalışmaya devam edemezsiniz. Bu durum yasal düzenlemelerle yasaklanmıştır.

Her ne kadar mağduriyetlere yol açan ve gurbetçi vatandaşlarımız için hayal kırıklığı olsa da emeklilikten sonra çalışmaya devam etmek mümkün değil. Bu nedenle yurtiçi emeklilik düşündüğünüzde bu unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir. Hükümetin önceki yıllarda üzerinde durduğu ancak somut bir çözüm sunulmadığı bir konudur. Yakın zamanda da bir çalışma ne yazık ki ufukta görünmüyor.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Yargıtay Başkanlığı 110 Sözleşmeli Personel Alımı başvuru tarihi ne zaman bitiyor?

Yargıtay Başkanlığı 110 en az lise mezunu zabıt katibi, hizmetli, marangoz, asansör teknisyeni ve lisans mezunu mühendis ve tercüman alımı...

Kapat