Zabit Katibi Olma Şartları Nelerdir? Zabıt Katibi Maaşı

Zabıt Katipliği Adalet Bakanlığı tarafından istihdam edilen Adalet Saraylarında hakimler ile birlikte davalara girip not tutan kişiye denmektedir. Zabıt Katibi bunun yanında cezaevlerinde, icra dairelerinde ve hatta otopsilerde de bulunabilirler.

Zabıt Katipleri Nerede Çalışırlar? Görevleri Nedir?

Zabıt Katibi, Adalet Bakanlığı zabıt katipliği kadrolarını Adliye Sarayları, Cezaevi ve bazen de icra memurluklarında açar. Zabıt Katiplerinin otopsilerde de yer aldığı görülmektedir. Zabıt Katipleri eskiden daktilo ile idi fakat şu anda bilgisayar ile yazı yazarak söylenen kelimeleri not alırlar. Bu not alma zabıt katibinin bağlı olduğu birime göre değişmektedir.

Zabıt Katibi Maaşları?

Zabit Katipliği hem memuriyet hem de maaşı bakımında tercih edilen bir meslektir. Maaşları kişinin mezuniyet durumu, medeni hali, çocuk durumuna göre değişmektedir. 2018 zabıt katibi maaşı Orta öğretim mezunu (lise), ön lisans mezunu ve lisans mezunu olan kişiler arası maaş farkı bulunmaktadır.

Ayrıca bekar olan bir memur ile evli olan memur hatta evli ve çocuğu olan memur arasında da maaş farkı bulunmaktadır.

2017 Zabıt Katibi maaşı verileri incelendiğinde lisans mezunu evli çocuğu olan bir memur 2400 ile 2750 TL arası maaş almaktadır. Bu maaş durumu yeni atanan bir memur içindir. Yıl geçtikçe memurun kıdemi arttıkça maaşı da artacaktır. Bekar olan memur eş ve çocuk yardımı alamayacağı için maaşı daha düşük olacaktır. 2018 yılı için yeni başlayan zabıt katibi maaşı 2860 TL’dir. Evli ve çocuk durumu maaşı artırmaktadır. Eş yardımı 231 TL ve çocuk yardımı 65 TL’dir.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekmektedir?

Zabıt Katibi alımını Adalet Bakanlığı yapar. Zabit Katibi olmak için tercihen adalet bölümü mezunu olmak gerekmektedir. KPSS sınavından bakanlık tarafından belirlenen taban puan üzeri alan adaylar uygulama sınavına tabi tutulurlar.

Uygulama sınavında adaylardan dakikada yazılacak kelime sayısına bakılmaktadır. KPSS baraj puanını aşan adaylar uygulamalı sınava tutulurlarken dakika başına kelime yazacaklarından uygulama sınavına giderlerken klavye alırlar ki sınav anında parmakları ısınmış olsun ve istenen sayıda kelimeyi rahatlıkla yazabilsinler.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Trakya Üniversitesi Sözleşmeli Teknisyen Alımı Gerçekleştirdi

Trakya Üniversitesi bünyesinde bulunan hastanesinde çalışmak üzere sözleşmeli olarak Hemşire alımı ve Teknisyen alımı yapacaktır. KPSS sınav puanı ile yapılacak...

Kapat