Sağlık Personelleri Kimlerdir?

Sağlık Personelleri Kimlerdir ?

Sağlık personelleri kimlerdir? Sağlık personelleri görev tanımlarına göre çeşitli unvanlarda çalışan kişilerdir. Resmi ya imalatı da kanunlarda veya yönetmeliklerde de yapılan personellerdir. Genel olarak sağlık alanında çeşitli görevleri ve sorumlulukları yerine getirerek bireye ve dolaylı olarak topluma sağlık konusunda katkılar sağlayan meslek personelleridir. Çeşitli unvanlarda çalışan ve hatta kendi unvanları altında da çeşitli kademelerde bulunan sağlık personelleridir. Sizler de sağlık alanında çalışmak isteyen biriyseniz unvanlar hakkında araştırmalar yaparak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlık Personelleri Unvanları

Sağlık denilince tabii ki aklımıza ilk olarak doktorlar gelir. Sağlık personelleri arasında en önemli görev sorumlulukları taşıyan sağlık personelleri kategorisinde değerlendirilirler. Doktor olmak için yoğun ve uzun bir teorik ve uygulamalı eğitimi tıp fakülteleri bünyesinde almanız gerekir. Sağlık personelleri arasında sayı olarak en az olan kişilerdir. Hemşireler de daha çok yönetici asistanı görevi gibi sorumlulukları olan ve daha tedavi sürecinde bakım ve kontrol görevlerde bulunan meslek personelleridir. Doktor denetimi ve gözetimi altında çalışırlar yine faydaları oldukça fazla olan meslek personelleridir. Ayrıca ebe, bakıcı, psikolog, sağlık teknisyenleri, biyologlar, radyologlar, sağlık memurları gibi unvanlar da sağlık alanında görülür. Oldukça zengin bir unvan çeşitliliği sağlık alanında görülür.

Sağlık Personelleri Görevleri

Sağlık personellerinin görevleri en kısa tabirle daha sağlıklı bir hayat için yapılan tüm hizmetler olarak tanımlanabilir. Doğum yaptıran bir ebe, iğne yapan bir hemşire, ameliyat yapan bir doktor gibi tüm hizmetler sağlık personellerinin sorumluluğu altındadır. Doktorlar arasında bile uzmanlık alanı ayrımı vardır. Bu nedenle görev ayrımı diğer alanlara göre sağlık alanından çok daha keskin bir şekilde ayrılır. Mesela hemşire asla doktorun yerine ameliyatı yapamaz. İstisna durumlar hariç ebeler iğne yapamaz.

Bir önceki yazımız olan BİM Kasiyer Alımı Başvurusu ve Başvuru Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Antalya Özel Yaşam Hastanesi Personel Alımı iş başvurusu şartları

Antalya ve ilçelerinde bulunan Özel Yaşam Hastanesi Life Hospital farklı pozisyonlarda ve Antalya merkez ilçelerinde bulunan şubelerinde çalışmak üzere sağlık...

Kapat