Türkiye iş kurumu memur alımına kimler başvuru yapabilir?

Türkiye iş kurumu ülkemizde istihdamın en önemli merkezidir. İşsizliğin azalması amacıyla yaptığı teşvikler ile bir çok kişi iş sahibi olmuştur. İşkur tamamen ücretsiz bir şekilde iş arayan kişilere hem yurtiçi hem de yurtdışında iş imkanları ile yardımcı olmaktadır. İşkur’a bir çok şirket ve firma işçi alımı için başvuru yapmaktadır. Şartları ve yaşadığı şehirler tutan kişiler işkur üzerinden firmalar ile iletişime geçerek iş sahibi olmaktadırlar. Bu kadar kişiye iş imkanı sağlayan kurumda da çalışan binlerce kişi bulunmaktadır. Büro personelinden, iş uzmanına, danışmanlardan istihdam uzmanlarına farklı öğrenim durumlarına sahip kişiler Türkiye iş kurumunda çalışmaktadır.

Bu kapsamda kurumun ihtiyacı olan istihdam uzman yardımcılığı kadrosunda çalışmak üzere giriş sınavı ile istihdam yapılacaktır. Giriş sınavına başvuru yapabilmek için öncelikle kamu personeli seçme puanına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Haberimizin başlığında belirttiğimiz iş ilanına kimlerin başvuru yapabileceğini maddeler halinde yazalım.

  • Devlet memurları kanununda belirtilen memur olma şartlarını taşımak,
  • 1 Ocak 1984 ve sonrası doğumlu olmak (35 yaşından gün almamış olmak),
  • Üniversitelerin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi/Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak,
  • 2017 veya 2018 KPSS sınavından en az 80 puan almış olmak.

Başvuru şartlarını sağlayan adaylardan belirtilen kontenjanın 4 katı kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. Aşağıda hangi bölümden kaç kişinin alınacağı maddeler halinde belirtilmiştir.

  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri – 10 kişi – KPSS P40
  • İktisat – 10 kişi – KPSS P15
  • Kamu Yönetimi/ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi – 6 kişi – KPSS P30
  • Maliye – 4 kişi – KPSS P20
  • Endüstri Mühendisliği – 5 kişi – KPSS P2

Türkiye iş kurumu giriş sınavı başvuruları 7 – 18 Ocak 2019 tarihleri arasında “www.iskur.gov.tr” adresinden duyurular kısmına girerek elektronik ortamda yapılacaktır. Başvuru yaparken sizden bazı belgelerin sisteme yüklemeniz istenebilir. Öncelikle sisteme girerek gerekli olan belgeleri öğrenebilir buna göre başvuru için hazır olabilirsiniz.

avast premier satın al

Bir önceki yazımız olan Silahlı Silahsız Güvenlik Görevlisi Alım İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Aydın Ev Hanımlarına Evde Ek iş imkanları

Aydın ilimiz Ege Bölgesinin hem turizm hem de tarım bakımından önemli şehirlerindendir. Burada hangi alanlarda ek iş imkanları bulunmakta olduğunu...

Kapat